Wiesz już, co można włożyć we własny otwarty zasób. Wiesz też, jakie narzędzia polecamy do ich tworzenia. Wreszcie wiesz, jak może wyglądać efekt końcowy (jak pamiętasz - prawie dowolnie). Dobierz metody, które znasz i lubisz. Poniżej prezentujemy te, o których rozmawialiśmy w czasie I edycji SpołEdu:
Praca w grupie - sprawdza się w małych i dużych klasach, wśród młodszych i starszych uczennic i uczniów.
W SpołEdzie część nauczycielek zajęła się właśnie tym tematem. Zapoznaj się z wybranymi przez nich narzędziami, a jeśli uczysz matematyki to także ze zbiorem zadań do wykorzystania.
Odwrócona lekcja
Jest to znakomita metoda do zastosowania w szkole. Zakłada ona, że całą teorię poznaje się samemu w domu, np. za pomocą filmów wideo, zaś praktyczne ćwiczenia odbywa się na zajęciach. Taki sposób pracy można wykorzystać również na spotkaniach w bibliotece. Działa to trochę jak klub dyskusyjny, na który przychodzisz po przeczytaniu książki.
Tu znajdziesz więcej materiałów.
Eduscrum
Jest to metoda, która doskonale pozwala zarządzać procesem edukacyjnym. Polega na elastycznym zarządzaniu pracą, aby jak najskuteczniej osiągnąć założony cel, z wykorzystaniem wszystkich zasobów. Można ją zastosować w pracy z dziećmi, nastolatkami, ale również dorosłymi. Została zapożyczona ze świata nowych technologii, gdzie jest wykorzystywana do skutecznego zarządzania tworzeniem nowych produktów. O eduscrumie napisała dla nas Agata Wnuczek, która jest również ambasadorką SpołEdu.
Doradztwo zawodowe
Na Mapie Karier znajdziesz wiele gier i pomysłów na zajęcia do pobrania w pliku PDF, np. zawodowe kalambury czy memory. Możesz je wykorzystać w trakcie spotkań, podczas których nie masz możliwości skorzystać z połączenia internetowego czy rzutnika. Wszystkie materiały publikowane na Mapie Karier to otwarte zasoby edukacyjne. Po Mapę Karier możesz sięgnąć np. gdy planujesz spotkanie:
Chcesz się dowiedzieć, jak wykorzystać Mapę Karier w bibliotece, zajrzyj tutaj.