Tyfloprzewodnik

Przewodnik po Polsce śladami matematycznych inspiracji. Publikacja dostosowana do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących

Matematyka jest wszędzie. Wystarczy otworzyć oczy i uwolnić umysł. Pomysł projektu powstał z pasji fotograficznej i zainteresowań wyszukiwania matematyki wokół siebie – Magdy. Podczas rodzinnych podróży po Polsce wyszukuje miejsca i obiekty, które kojarzą się z królową nauk. Nie boi się wyzwań stąd pomysł, aby podjąć próbę przedstawienia uczniom z dysfunkcją wzroku tego co sama odkryła.

W przewodniku poznacie obiekty wzorowane matematyką, geometryczne rzeźby, miejsca poświęcone wybitnym polskim matematykom oraz ciekawe miejsca do nauki i zabawy.

Publikacja dostępna jest w wersji dla osób słabowidzących oraz dla osób niewidomych. Pliki w formacie DXB gotowe są do wydruku na drukarkach brajlowskich. Przedstawione w publikacji obiekty są dostępne dotykowo dla uczniów niewidomych – znajdują się w niej wypukłe „zdjęcia”, kształty 3D oraz zapis brajlowski tekstu do samodzielnego wydruku oraz odsłuchania.

To pierwszy przewodnik w Polsce, który entuzjastom i amatorom matematyki wskazuje miejsca warte odwiedzenia. Trasy zawierają autorski wybór inspirujących obiektów, które przez lata zrobiły na autorkach największe wrażenie.

 
Mapa Polski z zaznaczonymi miastami, w których znajdują się obiekty opisane w tyfloprzewodniku

Przewodnik powstał w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. „Synów Pułku” w Owińskach. To nauczycielki matematyki, pani Maria i pani Magdalena, wraz z uczniami z Owińsk wyszukiwali i opisywali miejsca, które znalazły się w przewodniku. To tutaj również powstały gry dla osób niewidomych i słabowidzących, takie jak: „Figurki”, „BingoBrajl” oraz Wielozmysłowy Kalendarz Matematyczny „365 Dni z Królową Nauk”. Tutaj też znajduje się Muzeum Tyflologiczne z bogatym zbiorem pomocy dydaktycznych służących niewidomym, np. kubarytmy do działań pisemnych z matematyki. Wspaniałą atrakcją Ośrodka jest Park Orientacji Przestrzennej wzorowany na ogrodzie barokowym pełnym zapachu, geometrii i symetrii.

 

MATERIAŁY DO POBRANIA

Kliknij, by pobrać przewodnik w wersji dla osób widzących i słabowidzących

Kliknij, by pobrać przewodnik w wersji dla osób widzących i słabowidzących (wersja anglojęzyczna)

Kliknij, by pobrać przewodnik w wersji dla osób niewidomych (wersja brajlowska)

Kliknij, by pobrać instrukcję wydruku publikacji na drukarkach brajlowskich

 

Zespół

Dwie uśmiechnięte kobiety

Członkinie zespołu obecne podczas pierwszego zjazdu, fot. Michał Dąbrowski.

Magdalena Ciesielska – nauczycielka matematyki, a z zamiłowania fotograf. Matematykę potrafi dostrzec i sfotografować wszędzie.

Maria Kaliszan-Kaźmierczak – nauczycielka matematyki i informatyki. Ścisły umysł i duże zdolności organizacyjne przydają się podczas koordynowania projektów.

Maja Włodarczak – nasz tłumacz na język angielski. Zaintrygowana i zaciekawiona matematycznymi obiektami.

Piotr Kaźmierczak – dziennikarz i redaktor, który zbierał, weryfikował informacje na temat obiektów opisanych w przewodniku. Był również autorem tekstów.